Meggyes brownie tej-, tojás-, gluténmentesen

Puha belső, roppanós szélek és savanykás meggyszósz a tetején. Ez a mentes brownie tökéletes nyári sütemény a meggyszezonra.

Idén kifejezetten jól teremnek a meggyfáink, úgyhogy nem is volt kérdés, hogy a következő hetekben sok meggyes recept készül majd nálam. Annyi ötletem lett hirtelen, hogy komolyan egy teljes oldalt teleírtam velük. Most már csak az a kérdés, hogy időm is lesz-e mindet megvalósítani (valószínűleg nem, de igyekszem).

Az első elkészült recept egy meggyszószos brownie lett.

Ugrás a recepthez

A blogon már találhattok cukkinibrownie-t (ennek is kezdődik a szezonja) és batátabrownie-t is, de most kifejezetten olyan verziót szerettem volna készíteni, ami minél jobban hasonlít egy klasszikus brownie-ra. Olyanra, aminek repedezett teteje van, belül pedig szinte krémes, ragacsos állagú. Sosem kóstoltam az eredetit, de a tesztelőm szerint sikerült. Ez nekem elég.

Egy klasszikus kombináció

A csokoládé és a meggy igazán klasszikus párost alkot. Elég csak a feketeerdő tortára vagy a lúdlábra gondolni, de még a blogon is találhattok már csoki-meggy tortát. A brownie intenzív, tömény csokoládés ízét nagyon szépen ellensúlyozza a meggy savassága, így az egész desszert sokkal kiegyensúlyozottabb lesz.

A textúrák is rengeteget hozzáadnak az élményhez. A szélső szeletek enyhén roppanósak, a brownie belseje szinte krémes, a tetejére kerülő meggyszósz pedig sütés közben kellemesen zselés állagúra sül.

Egyszerű sütemény, mégis meglepően sokféle állagot és ízt tud egyszerre megmutatni.

Kinek és mikor ajánlom?

Ez a recept most kifejezetten a meggyszezonnak szól, de meggy nélkül vagy más gyümölccsel is ugyanúgy elkészíthető.

Jó választás, ha:

  • valami igazán csokis, tömény sütit szeretnél,
  • van otthon friss vagy fagyasztott meggy,
  • egy klasszikus brownie érzést szeretnél elérni mentes verzióban,
  • ha nyári vendégségbe készülsz valami melegtűrő sütivel

Az alapanyagokról

Csoki: Minél magasabb kakaótartalmú étcsokit használsz, annál intenzívebb lesz az íz. Szerintem 50-60 % környéki étcsokikkal már nagyon finom.

Cukor: Nem érdemes csökkenteni. Tudom, hogy sok, de ez az az összetevő, ami a brownie jellegzetes textúráját adja.

Liszt: A recept Mix B kenyérliszttel készült, de más gluténmentes univerzális lisztkeverékekkel is működik.

Meggyszósz: Akár friss, akár fagyasztott verzió is használható. A keményítő besűríti a szószt, és sütés közben zselés réteget képez a tetején. A tonkabab opcionális, de ha van, tedd bele.

Instant kávé: Egyre több csokis receptben jelenik meg, nem véletlenül. Ettől nem lesz kávés a desszert, inkább úgy működik, mint a só, kiemeli az ízeket. Ha nincs kéznél, nyugodtan hagyd ki, de ha van lehetőséged, próbáld ki vele.

Variációk

Ez a recept más gyümölcsökkel is jól működik (vagy csak magában is).

Kipróbálnám például:

  • málnával,
  • ribizlivel,
  • szederrel,
  • cseresznyével,
  • vagy akár erdei gyümölcsös keverékkel.

Ha nem szeretnél gyümölcsöt használni, egyszerűen hagyd el a szószt, és máris kapsz egy klasszikus brownie alapreceptet.

Tárolás

Szobahőmérsékleten, lefedve 2-3 napig eláll. Hűtőben tovább, de szobahőmérsékleten a legjobb az állag, szóval ha hűtőben tartod, érdemes kicsit előtte kivenni.

Meggyes brownie tej-, tojás-, gluténmentesen

Kategória: desszert, nasi

Hozzávalók

Brownie

  • 80 g olvasztott margarin
  • 100 g étcsoki olvasztva
  • 120 g mandulatej
  • 250 g cukor
  • 1 mk instant kávé elhagyható
  • 2 tk vaníliaaroma vagy egy csomag vaníliáscukor
  • 200 g Schaer MixB vagy gluténmentes univerzális lisztkeverék
  • 30 g holland kakaópor
  • 3 g sütőpor
  • 1 csipet
  • csokidarabok, magvak ízlés szerint

Meggyszósz

  • 2 nagy marék magozott meggy lehet fagyasztott is
  • cukor ízlés szerint
  • 3 ek víz
  • 1,5 ek keményítő
  • pici tonkabab, reszelve elhagyható

Elkészítés

Meggyszósz

  • Tegyük fel a meggyet, a cukorral egy kis lábosban melegedni, ha használunk akkor reszeljük rá a tonkababot.
  • Közben keverjük el a keményítőt a vízzel.
  • Amikor a meggy levet engedett, öntsük hozzá a keményítős vizet és főzzük sűrűre a ragut. Majd tegyük félre hűlni.

Brownie

  • Olvasszuk meg a margarint és az étcsokit és keverjük össze.
  • Keverjük a csokihoz a mandulatejet, cukrot, vaníliaaromát és instant kávét is. Érdemes kézi habverővel átkeverni.
  • Egy másik tálba mérjük ki a lisztet, sütőport, kakaóport és a csipet sót és keverjük össze.
  • Elegyítsük a száraz és nedves hozzávalókat. Ízlés szerint keverhetünk a tészába csokidarabokat.
  • Simítsuk a masszát egy sütőpapírral bélelt tepsibe és foltokban kanalazzuk rá a meggyszószt.
  • Én 22*30 cm-s tepsit használtam és így egy kicsit lapos lett a végeredmény, de még pont élvezhető vastagságú. Ha pufibb szeleteket szeretnél, akkor válassz egy kicsit kisebb tepsit.
  • 180 fokon 40 percig süssük. Először egészen magasra feljön, de vissza fog süllyedni. Akkor jó amikor a tetején kialakul egy szárazabb kéreg és a beleszúrt fogpiszkálóra már nem tapad nyers massza.

A maradék meggyszószt sütés után is rátehted, megeheted magában, feldobhatod vele a fagyidat vagy akár egy gyors sütésmentes mikrós desszertet is összerakhatsz vele.

Ha tetszett, akkor oszd meg másokkal is a bejegyzést! Ha pedig elkészíted a leírásom alapján, akkor ne felejtsd el elküldeni nekem!

Keresés

Üdv a blogon, ahol egy tej-, tojás-, gluténérzékeny cukrászlány konyhai kalandjairól olvashatsz!

Kategóriák

Lehet, hogy ezek is tetszeni fognak: