Idén kifejezetten jól teremnek a meggyfáink, úgyhogy nem is volt kérdés, hogy a következő hetekben sok meggyes recept készül majd nálam. Annyi ötletem lett hirtelen, hogy komolyan egy teljes oldalt teleírtam velük. Most már csak az a kérdés, hogy időm is lesz-e mindet megvalósítani (valószínűleg nem, de igyekszem).
Az első elkészült recept egy meggyszószos brownie lett.
Ugrás a recepthezA blogon már találhattok cukkinibrownie-t (ennek is kezdődik a szezonja) és batátabrownie-t is, de most kifejezetten olyan verziót szerettem volna készíteni, ami minél jobban hasonlít egy klasszikus brownie-ra. Olyanra, aminek repedezett teteje van, belül pedig szinte krémes, ragacsos állagú. Sosem kóstoltam az eredetit, de a tesztelőm szerint sikerült. Ez nekem elég.
Egy klasszikus kombináció
A csokoládé és a meggy igazán klasszikus párost alkot. Elég csak a feketeerdő tortára vagy a lúdlábra gondolni, de még a blogon is találhattok már csoki-meggy tortát. A brownie intenzív, tömény csokoládés ízét nagyon szépen ellensúlyozza a meggy savassága, így az egész desszert sokkal kiegyensúlyozottabb lesz.
A textúrák is rengeteget hozzáadnak az élményhez. A szélső szeletek enyhén roppanósak, a brownie belseje szinte krémes, a tetejére kerülő meggyszósz pedig sütés közben kellemesen zselés állagúra sül.
Egyszerű sütemény, mégis meglepően sokféle állagot és ízt tud egyszerre megmutatni.
Kinek és mikor ajánlom?
Ez a recept most kifejezetten a meggyszezonnak szól, de meggy nélkül vagy más gyümölccsel is ugyanúgy elkészíthető.
Jó választás, ha:
- valami igazán csokis, tömény sütit szeretnél,
- van otthon friss vagy fagyasztott meggy,
- egy klasszikus brownie érzést szeretnél elérni mentes verzióban,
- ha nyári vendégségbe készülsz valami melegtűrő sütivel
Az alapanyagokról
Csoki: Minél magasabb kakaótartalmú étcsokit használsz, annál intenzívebb lesz az íz. Szerintem 50-60 % környéki étcsokikkal már nagyon finom.
Cukor: Nem érdemes csökkenteni. Tudom, hogy sok, de ez az az összetevő, ami a brownie jellegzetes textúráját adja.
Liszt: A recept Mix B kenyérliszttel készült, de más gluténmentes univerzális lisztkeverékekkel is működik.
Meggyszósz: Akár friss, akár fagyasztott verzió is használható. A keményítő besűríti a szószt, és sütés közben zselés réteget képez a tetején. A tonkabab opcionális, de ha van, tedd bele.
Instant kávé: Egyre több csokis receptben jelenik meg, nem véletlenül. Ettől nem lesz kávés a desszert, inkább úgy működik, mint a só, kiemeli az ízeket. Ha nincs kéznél, nyugodtan hagyd ki, de ha van lehetőséged, próbáld ki vele.
Variációk
Ez a recept más gyümölcsökkel is jól működik (vagy csak magában is).
Kipróbálnám például:
- málnával,
- ribizlivel,
- szederrel,
- cseresznyével,
- vagy akár erdei gyümölcsös keverékkel.
Ha nem szeretnél gyümölcsöt használni, egyszerűen hagyd el a szószt, és máris kapsz egy klasszikus brownie alapreceptet.
Tárolás
Szobahőmérsékleten, lefedve 2-3 napig eláll. Hűtőben tovább, de szobahőmérsékleten a legjobb az állag, szóval ha hűtőben tartod, érdemes kicsit előtte kivenni.
Meggyes brownie tej-, tojás-, gluténmentesen
Hozzávalók
Brownie
- 80 g olvasztott margarin
- 100 g étcsoki olvasztva
- 120 g mandulatej
- 250 g cukor
- 1 mk instant kávé elhagyható
- 2 tk vaníliaaroma vagy egy csomag vaníliáscukor
- 200 g Schaer MixB vagy gluténmentes univerzális lisztkeverék
- 30 g holland kakaópor
- 3 g sütőpor
- 1 csipet só
- csokidarabok, magvak ízlés szerint
Meggyszósz
- 2 nagy marék magozott meggy lehet fagyasztott is
- cukor ízlés szerint
- 3 ek víz
- 1,5 ek keményítő
- pici tonkabab, reszelve elhagyható
Elkészítés
Meggyszósz
- Tegyük fel a meggyet, a cukorral egy kis lábosban melegedni, ha használunk akkor reszeljük rá a tonkababot.
- Közben keverjük el a keményítőt a vízzel.
- Amikor a meggy levet engedett, öntsük hozzá a keményítős vizet és főzzük sűrűre a ragut. Majd tegyük félre hűlni.
Brownie
- Olvasszuk meg a margarint és az étcsokit és keverjük össze.
- Keverjük a csokihoz a mandulatejet, cukrot, vaníliaaromát és instant kávét is. Érdemes kézi habverővel átkeverni.
- Egy másik tálba mérjük ki a lisztet, sütőport, kakaóport és a csipet sót és keverjük össze.
- Elegyítsük a száraz és nedves hozzávalókat. Ízlés szerint keverhetünk a tészába csokidarabokat.
- Simítsuk a masszát egy sütőpapírral bélelt tepsibe és foltokban kanalazzuk rá a meggyszószt.
- 180 fokon 40 percig süssük. Először egészen magasra feljön, de vissza fog süllyedni. Akkor jó amikor a tetején kialakul egy szárazabb kéreg és a beleszúrt fogpiszkálóra már nem tapad nyers massza.
A maradék meggyszószt sütés után is rátehted, megeheted magában, feldobhatod vele a fagyidat vagy akár egy gyors sütésmentes mikrós desszertet is összerakhatsz vele.








